Plastik Geri Dönüşümün Faydaları

Plastik geri dönüşümü özelinde hizmet veren bir firma olarak geri dönüşümün her çeşidini destekliyoruz. Çevreye, doğaya, ülkemize ve tüm dünyaya katkısı olan geri kazanım sürecinin avantajlarının farkında olarak faaliyet gösterdiğimiz sektörün gerekliliklerini karşılamak için tüm standartlara uyum sağlıyoruz.

poliürün
ldpe-dik-ürün
slide03
slide02

Biliyoruz ki geri dönüşüm süreçlerimizle atıkları azaltarak ekonomiye geri döndürüyor, çevresel sorunları azaltıyor, ekonomiye katkı sağlarken dünyayı daha yaşanılabilir bir yer haline getiriyoruz.

Geri dönüşümün faydalarına odaklanmadan önce “geri dönüşüm” kavramıyla ilgili kısa bir açıklama yapmak istiyoruz. Geri dönüşüm; kullanılmış ve bir daha kullanılma ihtimali olmayan maddelerin özel üretim süreçlerinden geçirilerek yeniden işlenmesi ve farklı alanlarda yeniden kullanılabilir hale getirilmesidir. Kullanım potansiyelini yenileyen geri dönüşüm süreçleri ekonomik kalkınma için de çevre için de birçok fayda sunar.

Geri Dönüşüm Neden Bu Kadar Önemlidir?

Günümüzde  günlük hayatta da sanayi üretiminde de ihtiyaç duyulan hammaddelerin çoğu çevrede atık halde bulunmaktadır. Bu hammaddelerin toplanması ve yeniden kullanıma sokulması çevrenin temizlenmesine de ekonominin kalkınmasına da katkı sağlar. Plastik geri dönüşüm çevre kirliliğini önlerken aynı zamanda sera gazı emisyon değerlerinin düşürülmesine de yardımcı olur.

Toplanan plastik atıklar sayesinde plastik üretimi için harcanması gereken enerji ve kaynak kullanımı azaltılır. Bu söylem yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde de ispatlanmıştır. 2009 yılında Pasific Institute of California araştırmacıları Peter Gleick ve Heather Cooley tarafından yapılan bir inceleme sonucunda plastiklerin geri dönüştürülmesi için gereken enerji miktarının plastik üretimi için gerekenden çok daha az olduğu verileri elde edilmiştir.

Geri Dönüşüm süreçleri doğaya olduğu kadar global ekonomiye de büyük katkılar sağlar. Hammadde gereksinimi azaltırken enerji israfını da engelleyen geri dönüşüm süreçleri yepyeni bir istihdam alanı yaratmasıyla işsizlik oranını düşürür.

Plastik hammadde ihtiyacını karşılamak üzere ithalat yapan ülkelerin kendi kendilerine yetebilmesi için de fırsat sunan geri dönüşüm sektörü, atık maddelerin depolanması için kaynak ayırma gereksinimini de ortadan kaldırarak tasarruf edilen alanları çoğaltır.

Enerji tasarrufu yapılmasını kolaylaştıran ve sürdürülebilir çevre temizliğine katkı sağlayan Güney Başak Plastik, imal ettiği ürünleri yurt dışına ihraç etmektedir. Türkiye ekonomisine katkı sağlamayı öncelikli hedefleri arasında sayan firmamız, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak misyonunu benimsemektedir.